Turcja

Słoneczna pogoda w TurcjiWakacje w Turcji to świetna zabawa przy atrakcyjnej pogodzie.

Turcja, położona na skraju dwóch kontynentów, europejskiego i azjatyckiego, posiada wiele stref klimatycznych. Przyjemna pogoda sprawia, iż jest to idealny kierunek na wymarzone, pełne przygód wczasy wśród egzotyki.

Duży wpływ na klimat panujący w kraju ma położenie oraz ukształtowanie jego terenu. Turcję otaczają wody trzech mórz, na północy Czarnego, na zachodzie Egejskiego, zaś na południu Śródziemnego. Większą część państwa stanowią obszary górzyste, lecz występują także równiny. Na zachodzie oraz południu Turcji panuje klimat śródziemnomorski z łagodną zimą oraz gorącymi i suchymi latami. W centralnej oraz wschodniej części kraju występuje zaś klimat kontynentalny, charakteryzujący się śnieżną zimą oraz upalnym latem. Wybierając się na wakacje nad wybrzeże czarnomorskie, należy natomiast liczyć się ze sporą szansą opadów. Na południu Turcji pogoda pozwala na kąpiele od kwietnia aż do października.

A jak jest z temperaturami w poszczególnych miesiącach w Turcji?

Zachodnie wybrzeże kraju to klimat wilgotny i ciepły. Niektórzy wybierają się tu na wakacje nawet w zimie, ponieważ średnia temperatura w styczniu wynosi od 6 do 13 stopni i sprzyja pieszym wycieczkom. Od maja do lipca temperatury utrzymują się na poziomie od 26 do 34 stopni, zaś w sierpniu od 21 do 33. We wrześniu termometr wskazuje zazwyczaj 30 kresek, a w październiku już tylko 25.

Na południowym wybrzeżu Turcji słupek rtęci w styczniu sięga od 6 do 15 kreski, w sierpniu od 23 do 34 stopni, a od kwietnia do lipca od 21 do 34. We wrześniu temperatura utrzymuje się na poziomie 31 kresek, natomiast w październiku 27. W obrębie nieco chłodniejszej Wyżyny Anatolijskiej, termometr w styczniu wskazuje od -5 do 4 stopni, zaś w sierpniu od 20 do 29. Najlepszym okresem na podróż na wakacje do Turcji są miesiące od kwietnia do października.

No Comments Yet.

Leave a comment