Albania

Wczasy w słonecznej Albanii

Albania to niezwykle tajemnicze miejsce, pełne niespodzianek. Kraj ten znajduje się w południowo-wschodniej Europie na Bałkanach. Graniczy z Grecją, Macedonią, Czarnogórą i Kosowem. Albania zachwyca górskimi szczytami, niezapomnianymi krajobrazami oraz dolinami większych rzek. Na zachodzie ma dostęp do Morza Adriatyckiego, a na południowym zachodzie do Morza Jońskiego.

Albania posiada zróżnicowany klimat. Na nizinach wyróżnia się klimat podzwrotnikowy, na terenach górzystych - górski, a na wschodnich krańcach kontynentalny. Często można spodziewać się opadów deszczu, ich średnia roczna wynosi 600 mm. Najbardziej deszczowo jest w okresie od października aż do stycznia.

Albania - średnie temperatury w poszczególnych miesiącach

Latem w Albanii jest niezwykle upalnie, a średnie temperatury na wybrzeżu to od +23 stopni Celsjusza do +25. Jednakże czasem mogą one wzrosnąć nawet do 40 stopi. W górach jest nieco chłodniej, bo temperatury sięgają tu 15 stopni Celsjusza. Zimą w Albanii temperatury spadają od 5 do 9 stopni, a w górach nawet do -20 stopni Celsjusza.

Jeśli chodzi o przekrój temperatur w poszczególnych miesiącach to wygląda on tak, że w styczniu wynosi od 6 do 12 stopni, podobnie w lutym. W marcu temperatura oscyluje od 8 do 14 stopni na plusie, w kwietniu wzrasta od 11 do 17 stopni Celsjusza.  W maju wynosi ona od 14 do 21 stopni, a w czerwcu już nawet do 25.

Lipiec jest najcieplejszym miesiącem. Temperatury wahają się od 21 do 29 stopni Celsjusza. W sierpniu jest podobnie, a we wrześniu można się spodziewać od 18 do 25 stopni. W październiku temperatury spadają i wahają się od 14 do 21 stopni, a w listopadzie od 10 do 17 stopni. W grudniu natomiast minimalna temperatura wynosi tu 8 stopni, a maksymalna 14.

Zapisz

No Comments Yet.

Leave a comment