Czarnogóra

Słoneczna Czarnogóra

Położona w południowej Europie Czarnogóra uznawana jest za perłę Adriatyku. Malowniczy bałkański kraj znajduje się w rejonie trzech stref klimatycznych. Na północy i wschodzie rozciąga się strefa kontynentalna, nad Adriatykiem śródziemnomorska, zaś na terenach górskich subalpejska. Przed wyjazdem w wymarzoną podróż warto zastanowić się nad datą urlopu oraz odpowiednio przygotować na warunki klimatyczne panujące w danym miesiącu.

Czarnogóra – idealny termin na urlop, temperatury

Miłośnicy słonecznych kąpieli powinni pomyśleć nad wczasami na wybrzeżu w miesiącach wiosennych: maju i czerwcu, gdy na wybrzeżu temperatury powietrza oraz wody są idealne (temperatura powietrza wynosi powyżej 20 kresek). Latem słupek rtęci gwałtownie wzrasta, dlatego też turyści nietolerujący wysokich temperatur powinni unikać wyjazdów do Czarnogóry w lipcu oraz sierpniu. Dobra pogoda na wypoczynek na wybrzeżu panuje również we wrześniu i październiku, gdy słupek rtęci sięga wciąż powyżej 20 kresek (średnia temperatura we wrześniu wynosi 25 stopni, a w październiku 21), a temperatura wody oscyluje w granicy 21 stopni. Osoby zainteresowane zwiedzaniem doskonałe warunki do poznawania uroków kraju znajdą jesienią oraz wiosną.

W strefie śródziemnomorskiej średnie temperatury w miesiącach letnich (lipiec, sierpień) wynoszą ok. 30 stopni, zaś zimą (grudzień, syczeń, luty) osiągają ok. 9 stopni. W obszarach, na których występuje klimat kontynentalny temperatury są nieco niższe (słupek rtęci latem wskazuje ok. 27 kresek, zaś zimą ok. 5). W górach lato jest zdecydowanie łagodniejsze, a temperatury sięgają 23 stopni. Zimą pojawia się gruba warstwa śniegu (nawet do 5 m), a słupek rtęci może spaść poniżej zera. Wczesną wiosną, w okolicy marca i kwietnia średnie temperatury powietrza w kraju wynoszą od ok. 14 do 16 stopni.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz